EMPA_Logo
Weser II Logo

Tournament

For the tournament we will be guests of the LTS ("Leher Turnerschaft") on their facilities in the northern part of the city The games will be played on four football pitches in "Speckenbuetteler Partk", three grass (1, 2, 4) and one artificial (3).

Overview
Detail Tournament Grounds
Pitches

 

Playing schedule

There will be 12 teams divided into 4 groups of 3 teams by draw. The three winners of the last tournament will be placed in group A, B and C. If two teams of the Netherlands of Germany resp. are drawn into the same group, the third one will automatically be placed into the next group.

GROUP A GROUP B GROUP C GROUP D
A1: Rotterdam B1: NOK1 - Baltic C1: Norway D1: Italy
A2: Belgium B2: Vlissingen C2: Kiel D2: France
A3: UK Pilots B3: EMPA C3: Weser-Ems D3: Amsterdam


Schedule First Round:

Time Game / Pitch Teams Result
09:30 - 10:00 A1 : A2 / 1 Rotterdam : Belgium 3 : 1
  B1 : B2 / 2 NOK1 - Baltic : Vlissingen 1 : 1
  C1 : C2 / 3 Norway : Kiel 2 : 0
  D1 : D2 / 4 Italy : France 0 : 1
10:15 - 10:45 A3 : A1 / 1 UK Pilots : Rotterdam 4 : 0
  B3 : B1 / 2 EMPA : NOK1 - Baltic 0 : 1
  C3 : C1 / 3 Weser-Ems : Norway 0 : 1
  D3 : D1 / 4 Amsterdam : Italy 0 : 1
11:00 - 11:30 A2 : A3 / 1 Belgium : UK Pilots 0 : 3
  B2 : B3 / 2 Vlissingen : EMPA 0 : 0
  C2 : C3 / 3 Kiel : Weser-Ems 1 : 2
  D2 : D3 / 4 France : Amsterdam 1 : 0

Scoreboard First Round:

Team Points Goal Difference Rank / Group
Rotterdam 3 -2 2. / A
Belgium 0 -5 3. / A
UK Pilots 6 7 1. / A
NOK1 - Baltic 4 1 1. / B
Vlissingen 2 0 2. / B
EMPA 1 -1 3. / B
Norway 6 3 1. / C
Kiel 0 -3 3. / C
Weser-Ems 3 0 2. / C
Italy 3 0 2. / D
France 6 2 1. / D
Amsterdam 0 -2 3. / D


Groups Second Round:

GROUP W GROUP X GROUP Y GROUP Z
W1: UK Pilots X1: NOK 1 - Baltic Y1: France Z1: Norway
W2: Vlissingen X2: Weser-Ems Y2: Rotterdam Z2: Italy
W3: Kiel X3: Amsterdam Y3: EMPA Z3: Belgium

Schedule Second Round:

Time Game / Pitch Teams Result
12:00 - 12:30 W1 : W2 / 1 UK Pilots : Vlissingen 3 : 0
  X1 : X2 / 2 NOK1 - Baltic : Weser-Ems 1 : 0
  Y1 :YC2 / 3 France : Rotterdam 1 : 1
  Z1 : Z2 / 4 Norway : Italy 1 : 0
12:45 - 13:15 W3 : W1 / 1 Kiel : UK Pilots 1 : 3
  X3 : X1 / 2 Amsterdam : NOK1 - Baltic 0 : 1
  Y3 : Y1 / 3 EMPA : France 1 : 1
  Z3 : Z1 / 4 Belgium : Norway 0 : 1
13:30 - 14:00 W2 : W3 / 1 Vlissingen : Kiel 1 : 3
  X2 : X3 / 2 Weser-Ems : Amsterdam 2 : 0
  Y2 : Y3 / 3 Rotterdam : EMPA 2 : 1
  Z2 : Z3 / 4 Italy : Belgium 3 : 0

Scoreboard Second Round:

Group Team Points Goal Difference
W UK Pilots 6 5
W Vlissingen 0 -5
W Kiel 3 0
X NOK1 - Baltic 6 2
X Weser-Ems 3 1
X Amsterdam 0 -3
Y France 2 0
Y Rotterdam 4 1
Y EMPA 1 -1
Z Norway 6 2
Z Italy 3 2
Z Belgium 0 -4


Scoreboard Both Rounds:

Team Total Points Total Goal Difference Rank (preliminary / final)
Amsterdam 0 -5 11 / 11
Belgium 0 -9 12 / 12
EMPA 2 -2 9 / 9
France 8 2 4 / 3
Italy 6 2 6 / 6
Kiel 3 -3 8 / 8
NOK1 - Baltic 10 3 3 / 4
Norway 12 5 2 / 2
Rotterdam 7 -1 5 / 5
UK Pilots 12 12 1 / 1
Vlissingen 2 -5 10 / 10
Weser-Ems 6 1 7 / 7


Small Final:

NOK1 - Baltic : France,
Result: 0 : 1

Final:

UK Pilots : Norway,
Result: 1 : 0